Drustvo Prvih Posredovalcev Logo.png

Naj prvomajski prazniki minejo brez opeklin

Avtor: Dejan Rogelj
16.04.2025

Bližajo se prvomajski prazniki, ki jih spremljajo slovenski običaji, kot sta kresovanje in streljanje z možnarji, ponekod pa tudi ognjemeti. Da nam bodo prvomajske tradicije ostale v lepem spominu, poskrbimo, da se jih lotimo odgovorno. V kolikor pa pride do nesreče, z vami delimo nekaj informacij in napotkov za oskrbo opeklin.

Kres

Kaj povzroča nastanek opeklin?

Glede na vzroke ločimo različne vrste opeklin:

• toplotne opekline povzročajo vroče tekočine ali plini, stik z vročimi predmeti in ogenj,

• kemične opekline povzročajo kisline ali baze,

• električne opekline povzroča električni tok nizke ali visoke napetosti,

• radiacijske opekline povzroča sevanje.

Kako se opekline kažejo?

Kakšne težave bo imel poškodovanec, je odvisno od stopnje opekline. Glede na globino razvrstimo opekline na dve večji skupini:

površinske opekline so pordele in zelo boleče. Opečena koža je rahlo otekla. Lahko se pojavijo mehurji. V dnevu ali dveh se koža na opečenem predelu običajno odlušči,

globoke opekline so tiste, pri katerih so poškodovane vse plasti kože. Opečeno področje je belo, sivo, rjavo ali zoglenelo, usnjate ali voskaste strukture. Bolečina je pri teh opeklinah blaga ali je sploh ni, saj so kožni živčni končiči uničeni.

Opekline se ločijo glede na stopnje:

Opekline 1. stopnje – običajno je prizadeta le površinska plast kože (povrhnjica). Pojavi se rdečica, brez mehurčkov, z možno blago bolečino. Primer te stopnje je sončna opeklina. Obisk zdravnika ni potreben. Če je pravilno zdravljena, ta vrsta opekline nikoli ne pušča trajne brazgotine. Najpomembnejša stvar je hidracija rane. Uporabimo lahko jogurt, aloe vero ali namenske kreme in s tem namažemo kožo kjer je prisotna rdečica.

Opekline 2. stopnje – prizadeta je površinska plast srednje plasti kože (dermis). Pojavijo se rdečina in mehurji, napolnjeni s prozorno tekočino, z močnejšo bolečino. Lahko so posledica kratkotrajnega stika s plamenom ali vročo tekočino. Mehurjev ne smemo predirati! Uporabimo burnshielde/watergele, če jih imamo.

Slika1

Opekline 3. stopnje – prizadete so vse plasti kože, tkivo je bledo, bolečine ni čutiti zaradi uničenja živčnih končičev. Ta stopnja opekline običajno pusti trajne brazgotine, tudi ob pravilnem zdravljenju. Uporabimo burnshielde/watergele, če jih imamo.

Slika2

Opekline 4. stopnje – prizadete so globoke strukture (žile, mišice, kosti). Tako kot pri opeklinah tretje stopnje je potrebna takojšnja nujna medicinska pomoč.Uporabimo burnshielde/watergele, če jih imamo.

Pri hudih opeklinah moramo čim prej poklicati 112, da pride ekipa NMP na kraj in oskrbi osebo. V Sloveniji imamo dva opeklinska centra, v UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Slika3

Prva pomoč pri opeklinah

Najprej je potrebno poskrbeti za lastno varnost, nato moramo odstraniti povzročitelja, da preprečimo nadaljnjo poškodbo tkiva. Pri električnih opeklinah se prepričajte, da je vir napajanja izklopljen, preden se približate opečeni osebi.

Kemične opekline

Čistila in industrijske kemikalije so glavni povzročitelji kemičnih opeklin. Najpogostejše kemikalije, ki jih povzročajo so kisline (žveplova, fluorovodikova, klorovodikova, fosforjeva), baze (natrijeve, kalijeve in kalcijeve baze, amonijak), belila, peroksidi in barve za lase.

Pri kemičnih opeklinah je stik kože s škodljivim dejavnikom veliko daljši kot na primer pri termičnih opeklinah. Tudi ta vrsta opeklin povzroči odmrtje tkiva. Če kemikalijo vdihnemo ali zaužijemo, se razvijejo poškodbe sluznice nosu, ustne votline, požiralnika in želodca.

Opekline zaradi baz so nevarnejše od tistih, ki jih povzročijo kisline. Baze  ne le prodrejo globoko v tkivo, ampak tudi reagirajo z maščobami in povzročijo, da se koža “topi”. Ta proces je aktiven, dokler se baze ne odstrani s kože.

Radiacijske opekline

Radiacijske opekline povzročajo ionizirajoče sevanje, ki se uporablja pri radiografiji in radioterapiji. Posebnost teh opeklin je, da se pojavijo z zakasnitvijo – nekaj dni do tednov po izpostavitvi sevanju.

Primeri škodljivih sevanj so rentgenski žarki in UV-žarki. Zato opekline, ki jih povzroči sonce, uvrščamo med radiacijske opekline.

Prva pomoč pri termičnih opeklinah

Ohladite opeklino. Opečen del kože držite pod tekočo hladno vodo, da ohladite poškodovano mesto. Po tem je priporočljivo na opeklino položiti obkladek, namočen v hladno vodo, dokler bolečina ne popusti. Voda mora biti hladna, vendar NE LEDENA! Leda ne smete nanašati neposredno na rano, saj tako kot ledeno mrzla voda povzroča nadaljnje poškodbe tkiva.

Oblačila odstranjujemo tako, da jih razrežemo ali slečemo iz poškodovanca toliko, kolikor je možno. OBLAČIL NE TRGAMO S PACIENTA! Če bi trgali oblačila s pacienta na silo, lahko z oblačili potrgamo tudi njegovo kožo.

Z opečene roke takoj odstranite prstane, zapestnice in ure, preden koža oteče. Če obročka zaradi otekline ni več mogoče odstraniti, ga je treba prerezati.

Če se na površini kože pojavijo mehurčki, se jih zaradi možnega razvoja okužbe ne smemo dotikati ali odpirati. Če mehurji počijo, je treba območje sprati pod tekočo vodo. Za preprečevanje razvoja okužbe je mogoče uporabiti antibiotike ali antiseptike.

Opeklino najprej oskrbite z burnshildom/watergelom, če je na voljo, nato povijte s sterilnim povojem. Tako opečeni del telesa zaščitimo pred zunanjimi mirkobi.

Prva pomoč pri kemičnih opeklinah

Varno pristopimo in če je možno odstranite vzrok opeklin. Kemikalijo, ki je povzročila opeklino, spirajte pod tekočo vodo vsaj 10 minut. Če gre za suhe kemikalije, odstranite vse preostale delce s kože, preden jih sperete z vodo. Oblačila in nakit, onesnažena s kemikalijo, je treba odstraniti, vendar moramo biti pozorni, da ne poškodujemo sebe z opeklinami. Če je pekoč občutek po izpiranju še vedno prisoten, prizadeto mesto še večkrat sperite z vodo.

Razkužite in navlažite opeklino. Ko smo prepričani, da je opeklina dobro sprana pod tekočo vodo, jo pokrijemo z burnshieldom/watergelom, ter nato pokrijemo z gazo ter povijemo poškodovan del.

Izobraževanje

Prve Pomoči

Namen izobraževanja je samozavestno in brez strahu pristopiti do poškodovanega in po potrebi nuditi TPO

Donacije & E-trgovina

Društvo prvih posredovalcev se prvotno financira z donacijami in prodajo izdelkov, zato se vsem zahvaljujemo za podporo, ki jo izkazujete že vrsto let in ker nam pomagate, da delamo dobro!
  • doniraj